Nirvana

26. listopadu 2006 v 18:40 | já |  hudba
Něco málo z historie :-)
1985
V tomto roce zakládá Kurt společně s Gregom Hokansonom a Daleom Croverom skupinu Fecal Matter. Byla to první skupina, kterou Kurt založil. A protože nikdo z kapely neměl moc peněz, nahrávali společně u Kurtovi tety Marri. Tady také vznikla první verze songu "Downer", znám také z alba Bleach. O rok později do skupiny přichází Chris, který zde už příliš dlouho nepobude. Tahle kapela měla celkem neslavný konec, neboť vlastně nikdy živě nevystupovala.

1988
Nirvana vznikla v roce 1988, v základní sestavě skládající se z Kurta Donalda Cobaina, Christa Novoselica a Aarona Burckhardema. Zpočátku hráli jen ve studentských rádiích a na veřejnosti vystupovali takřka zadarmo. Aarona i postupně vystřídali na postu bubeníka Chad Channing, Danny Peters, Dale Crover a v roce 1990 jako poslední Dave Grohl. O zařazení Davea do skupiny se víc než Kurt zapříčinil Christ, který v Daveově talentu našel opravdový potenciál Nirvany.
1994
Začátkem března 1994 je zaznamenám jeden z mnohých pokusů o sebevraždu během evropského turné, krátce před koncertem v Praze. Podle tisku se Kurt předávkoval prášky, které zapil šampaňským (a tudíž věděl co dělá). Což dokazuje i dopis na rozloučenou, který stihl krátce předtím napsat. CNN dokonce přerušila vysílání a Kurta prohlásila za mrtvého, ale zanedlouho se ukázalo, že na tom příliš pravdy nebude. Tímto incidentem taky skončilo celé turné a Kurt přestal chodit na zkoušky a potvrdilo se co Chris s Daveem už delší dobu tušili - Nirvana se rozpadla. Chris Kurta viděl naposledy, když ho vezl na letiště do L.A. na kliniku. A celou dobu co jeli ho musel držet, aby mu Kurt neutekl. Na letišti Kurt Chrise udeřil do tváře a pokusil se mu utéct, pak se začali prát, Kurt se nakonec Novoselicovi vytrhl a zmizel za rohem. Chris se smutně vrátil domů, cítil že už Kurta nikdy neuvidí a to se i naplnilo. Měl ho tak moc rád. Prožili spolu kus života a Kurt ho značně ovlivnil. Byl pro něj spíš jako bratr...
8. dubna 1994 (v 8:40 ráno) je nalezeno bezvládné tělo Kurta Cobaina v jeho luxusním domě elektrikářem Garym Smithem. Byl už tři dny mrtvý. Slavný hudebník našel osamělou smrt o dva dny dříve v nástavbě nad garáží poblíž Seattlu. Jeho osudnou zbraní se stal Remington ráže 23. Všem bylo v tu chvíli jasné, že se jedná o sebevraždu - fanoušci to však nemohli pochopit. Nechápali, proč by si ženatý člověk s malou dcerkou, navíc na vrcholu své kariéry vzal život. Začali se objevovat různé teorie - titulek "Who killed Kurt Cobain" (kdo zabil Kurta Cobaina) byl v novinách tím nejčastějším. Lidé začali z Kurtovy smrti obviňovat Courtney, proti níž veřejně vystoupil i její vlastní otec Hank Harrison. Nejznámějším odpůrcem sebevraždy byl detektiv Tom Grant, kterého si Courtney najala, aby našel jejího manžela.
Diskografie:
Bleach - 1989
Nevermind - 1991
Incesticide - 1992
In Utero - 1993
Unplugged -1994
Singles Box Set - 1995
From The Muddy Banks Of The Wishkah - 1996
Nirvana - 2002
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama